Impotencja – objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

 

Impotencja objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Impotencja to zespół objawów dotyczących dysfunkcji seksualnej, głównie mężczyzn. Może polegać przede wszystkim na braku osiągnięcia wzwodu i zanikiem ejakulacji mimo wyraźnego podniecenia mężczyzny. Zaburzenia takie mogą wynikać z wielu różnych problemów zdrowotnych, ale najczęściej związana jest ze złym przepływem krwi, przez co niemożliwe jest, by mężczyzna osiągnął pełen i trwały wzwód. Według przeprowadzonych badań impotencja u mężczyzn to problem, z którym zmaga się 50% panów, między 40. a 70. rokiem życiem. Wielu z nich jednak ignoruje problem, rezygnując z aktywności seksualnej, często też wpadając w depresję będącej wynikiem zaniżonego poczucia własnej wartości. Warto wiedzieć, że dzięki rozwojowi współczesnej medycyny dostępne są nowe, skuteczne metody leczenia, które pomagają powrócić do dawnej aktywności.


Nawigacja:

Impotencja – objawia się charakterystycznie

  • niemożność osiągnięcia pełnego wzwodu;
  • całkowitym baku erekcji, mimo wyraźnie odczuwanego podniecenia;
  • problem w osiąganiu orgazmu (ejakulacji, wytrysku);
  • problem z utrzymaniem erekcji na czas potrzebny do odbycia w pełni satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Impotencja – rodzaje i przyczyny

Powodów impotencji jest bardzo wiele i bardzo często zdarza się, że mieszają się one ze sobą. Obok przyczyn psychicznych występują również fizyczne powody niedyspozycji seksualnej, które mogą naprzemiennie się przenikać.

Impotencja fizyczna wynika głównie z chorób, takich jak: cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, wady rozwojowe, wiek czy też zażywanie substancji psychoaktywnych. Co więcej do impotencji fizycznej zalicza się także impotencję alkoholową, która jest następstwem wyniszczenia organizmu i pojawienia się schorzeń bezpośrednio związanych z nadużywaniem alkoholu.

Do przyczyn mających wpływ na impotencję fizyczną zalicza się też czynniki:

  • neurologiczne – w następstwie urazu, choroby rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, udaru lub guza mózgu, paraplegii, neuropatii cukrzycowej;
  • hormonalne – w następstwie zaburzeń produkcji testosteronu, andropauzy, chorób tarczycy oraz podeszłego wieku;
  • krążeniowe – w następstwie miażdżycy, nadciśnienia, zmian naczyniowych oraz choroby Peyroniego;
  • farmakologiczne – w następstwie przyjmowania niektórych leków, głównie antydepresyjnych, diuretycznych, neuroleptycznych, a także leków na nadciśnienie;
  • mieszane – przeważnie hormonalno-krążeniowe.

Impotencja psychiczna

Z kolei impotencja psychiczna przeważnie wiąże się z silnym odczuwaniu lęku przed zbliżeniem, co może być wynikiem na przykład molestowanie seksualnego w przeszłości, traumatycznych przeżyć, problemów w związku, lęku przed nieplanowaną ciążą, stresu, a nawet nieakceptowania własnej seksualnego i wyglądu własnego ciała, w tym w wyniku posiadania kompleksów. Niekiedy impotencja psychiczna bywa następstwem uczuć religijnych, czyli strachu przed popełnieniem grzechu.

Impotencja psychogenna

Innym, ale równie często spotykanym przypadkiem impotencji jest impotencja psychogenna. Jej podłoża szukać należy w strachu przed ośmieszeniem czy zadaniowym podejściu do seksu. Co więcej jest problem, który dotyczy głównie bardzo młodych mężczyzn (impotencja w młodym wieku). Niedyspozycję seksualną podzielić można również na impotencję pierwotną (wrodzoną) oraz impotencję nabytą, która nastąpiła dopiero po czasie prawidłowych funkcji seksualnych.

Impotencja u kobiet


Choć impotencja jest problemem w dużej mierze dotyczącym mężczyzn, kobieca impotencja również istnieje. Co więcej, według przeprowadzonych badań na zaburzenia seksualne cierpi aż 4 na 10 pań. Zazwyczaj określana jest mianem oziębłości, jednak impotencja u kobiet to również poważny problem, a zaburzenie seksualne nie dotyczy wyłącznie braku zainteresowania zbliżeniami. Do objawów typowych dla kobiet cierpiących na impotencje zalicza się bowiem:

  • problemy z osiągnięciem stanu podniecenia oraz utrzymaniem go;
  • trudności z osiąganiem orgazmu;
  • ból oraz uczucie dyskomfortu podczas stosunku;
  • obniżenie potrzeby uprawiania seksu albo całkowity jego brak.

Przyczyn takie stanu może być wiele i są one bardzo różne, a dzielą się na te o podłożu:

  • psychicznym – w następstwie długotrwałego stresu, odczuwania niepokoju, niezdiagnozowanej depresji czy zmartwień dnia codziennego;
  • fizycznym – jako następstwo wielu chorób takich jak: zapalenie stawów, migrenowe bóle głowy, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne, operacje miednicy, endometrioza, ból.
  • hormonalnym – głównie podczas przechodzenia menopauzy. W tym okresie spada bowiem poziom estrogenu, który odpowiada za nawilżenie i utrzymanie elastyczności wyściółki pochwy, co z kolei prowadzi do suchości pochwy i uczucia dyskomfortu. Spadek libido może być również wynikiem ciąży, porodu i karmienia piersią.

Niemniej jednak impotencja u kobiet to przeważnie tymczasowa niedyspozycja, z którą można sobie poradzić podejmują odpowiednie kroki.

Źródła:
  1. Male Sexual Dysfunction: Pathophysiology and Treatment, Fouad R. Kandeel, CRC Press, 2007, ISBN: 1420015087, 9781420015089
  2. Kępiński A. Z psychopatologii życia seksualnego. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN: 9788308041307

Dodaj komentarz