Leczenie impotencji – konkretne metody i wskazówki

 

leczenie impotencji

Istnieje wiele różnych metod leczenia impotencji, przy doborze odpowiedniego sposobu leczenia należy wpierw określić przyczyny impotencji i do nich dobrać odpowiednią terapię. Impotencja przyczyny to kluczowy czynnik doboru właściwej metody. W przypadku gdy impotencja spowodowana jest przy problemami neurologicznego warto wypróbować terapię manualną, pomocne są m.in. pompy próżniowe, leki pobudzające układ nerwowy, elektrostymulacja, masaże.


Nawigacja:

Jak leczyć impotencję?

Osoby cierpiące na zaburzenia erekcji spowodowane urazami psychicznymi, takimi jak negatywne wpływy środowiska, zahamowania czy nerwice powinny rozpocząć leczenie od psychoterapii, która zazwyczaj trwa do dwóch miesięcy i jest skuteczna.

Impotencja przyczyny może mieć na wielu płaszczyznach

Impotencja na tle hormonalnym wymaga leczenia farmakologicznego. W zależności od hormonu który wymaga korekty podany zostaje m.in. testosteron w w przypadku jego nie doboru lub środki obniżające poziom prolaktyny w przypadku jej nadmiaru. Impotencja leczenie hormonalne jest coraz bardziej bezpieczne dzięki nowoczesnym środkom, które są skuteczne i nie wywołują skutków ubocznych. W przypadku naruszenia naczyń krwionośnych przez miażdżycę zaleca się zabieg chirurgiczny, lekarz może zaproponować tzw. By-passy – żyły pobrane z innej części ciała pacjenta, najczęściej z uda, przeszczepiane są do penisa dzięki czemu poprawie ulega jego ukrwienie. Zaleca się utrzymywanie prawidłowej wagi ciała i prowadzenie zdrowego trybu życia by nie zaprzepaścić efektów operacji.

Impotencja – leczenie a problemy z krążeniem

W przypadku zaburzeń erekcji spowodowanych problemami z krążeniem popularnym rozwiązaniem są zastrzyki podawane w ciała jamiste penisa. Najczęściej stosuje się iniekcję z prostaglandyny. Lekarz instruuje pacjenta jak prawidłowo zrobić zastrzyk, dzięki czemu pacjent może sam przeprowadzać iniekcję bezpośrednio przed współżyciem. Erekcja następuje po około 15-20 minutach od iniekcji i utrzymuje się w granicach godziny. Zastrzyków nie wolno jednak przyjmować częściej niż 3 razy w tygodniu a między iniekcjami należy zachować minimum 24 godziny przerwy.

Kolejna metoda na leczenie impotencji to plastikowy cylinder. Na członka, tak by ściśle przylegał do jego nasady zakłada się plastikowy cylinder, a następnie usuwa z niego powietrze przy użyciu małej pompki. Pod wpływem powstałego podciśnienia krew wypełnia ciała jamiste. Erekcja powstała w wyniku ucisku gumowego pierścienia nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut.

Przyczyny impotencji mogą sięgać aż różnych chorobach

Mężczyźni, których dotknęła impotencja powstała w wyniku poważnych operacji miednicy mogą skorzystać z tzw. silikonowych protez. W ciałach jamistych prącia umieszczane są elastyczne, długie kawałki silikonu. Pod wpływem delikatnego pociągnięcia prącia do góry następuje erekcja. Endoproteza prostuje się wywołując wzwód. Silikon jest materiałem elastycznym, członek zachowuje się więc tak samo jak w sytuacji naturalnego wzwodu.

Dosyć ciekawą, nowoczesną metodą jest aparat hydrauliczny. W członku lokuje się dwa silikonowe cylindry, za kością łonową zbiornik z solą fizjologiczną, pod workiem mosznowym- mikropompkę. Przed stosunkiem w celu osiągnięcia wzwodu mężczyzna przepompowuje za pomocą ulokowanej w mosznie pompki sól fizjologiczną do cylindrów co skutkuje natychmiastowym wzwodem. Po stosunku sól fizjologiczna sama wraca do zbiornika.

Źródła:
  1. Holka-Pokorska J., Lew-Starowicz Z. Omówienie rekomendacji III konferencji z cyklu consensus Princeton w sprawie postępowania w zaburzeniach erekcji współwystępujących z chorobami układu krążenia. Przegląd Seksuologiczny, styczeń/marzec 2013; 33: 3–11.
  2. Diagnosis and Treatment of Erectile Disturbances: A Guide for Clinicians, R. Taylor Segraves, Springer Science & Business Media, 2012, ISBN: 146159409X, 9781461594093
  3. Seksualność osób 50 plus. Wybrane konteksty analizy zjawiska, Joanna Wawrzyniak, Edukacja Dorosłych, 2011 | 1(64) | 65-75, http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.desklight-b30a6cb0-17ad-403b-aa2b-76d7ab18ddef

Dodaj komentarz